Grocery inflation has slowed, but prices remain high. Experts say learning unit pricing can help consumers stretch their food budgets. Here's how.
Many of us think of ourselves as savvy shoppers, looking for ways to snag a bargain and get the best value for our money. But are we using all the tips and tricks that are out there, right? Consumer ...
Many of us think of ourselves as savvy shoppers, looking for ways to snag a bargain and get the best value for our money. But are we using all the tips and tricks that are out there, right? Consumer ...
SHOPPING ONLINE, AND IN STORES. HAVE YOU EVER FOUND YOURSELF IN A GROCERY STORE AISLE WONDERING IF THAT GIANT JAR OF PICKLES IS A BETTER DEAL THAN THE SMALLER ONE? SO HOW DO YOU CHOOSE? I DON’T REALLY ...
GREENSBORO, N.C. — Many of us think of ourselves as savvy shoppers, looking for ways to snag a bargain and get the best value for our money. But are we using all the tips and tricks that are out there ...
Hosted on MSN
How To Read Grocery Unit Prices Like A Pro
In a world where grocery prices fluctuate and shopping budgets are stretched, understanding unit pricing can be your secret weapon for savings. Mastering the art of reading unit prices empowers you to ...
PHILADELPHIA (WPVI) -- Many of us think of ourselves as savvy shoppers who are looking for ways to snag a bargain and get the best value for our money. But are we using all the tips and tricks that ...
In a recent episode of Planet Money, we dove into the wild world of package sizes. Tiny Coke cans. Family-size cereal. Travel-size deodorant. Jumbo-size peanut butter jars. Companies have figured out ...
Think you're a savvy shopper? There's a simple tool you could be overlooking to make sure you're getting the most for your money when grocery shopping: unit pricing. Taking a closer look at the unit ...
New York (CNN) — Deodorant, detergent, granola bars, cookies, underwear. Shop for any of these every day items and you’ll scan not one but at least two, sometimes three different prices crammed ...
TRENTON – Walmart is paying $1.6 million to settle claims that it repeatedly violated a pricing law in New Jersey. The civil penalty follows an inspection that found inaccurate unit pricing at the ...
Results that may be inaccessible to you are currently showing.
Hide inaccessible results